CONCURS “URZICENIUL MEU”

Asociatia Legolas. Educatie pas cu pas crede in educatia care creeaza abilitati dar e motivata de curiozitate si interes. Consideram ca orasul in care crestem creeaza radacini, motivatii, aspiratii si idealuri in fiecare dintre noi.
De aceea, de ziua municipiului Urziceni, Asociatia Legolas din Urziceni lanseaza un concurs cu premii intitulat “URZICENIUL MEU”.
Concursul se adreseaza copiilor cu varste intre 10 si 15 ani cu abilitati de web design, care sunt invitati sa realizeze un site web dedicat prezentarii orasului Urziceni.
Situl va fi realizat de catre copil, va fi publicat pe o platforma gratuita de gazduire situri ( Google, WordPress) si va fi inscris in concurs cu ajutorul unui adult.
Conditiile de participare sunt:
– in denumirea sitului sa existe cuvantul “2023” adaugat la numele ales de participant;
– situl sa aiba minim 5 pagini ( ex. Istorie, Monumente, etc.)
Calendarul concursului:
– lansare: 21.05.2023
– perioada de inscriere in concurs: 22.05.-15.06.2023
– jurizare: 16.05-18.05.2023
– anuntare castigatori pe situl asociatialegolas.ro si pagina de Facebook a asociatiei in data de 21.06.2023.
Premiile constau in:
– premiul I- o tableta Lenovo M10
– premiul II – un SSD laptop Kingston
– premiul III – set A+ ( tastatura, casti, mouse)
Va asteptam sa va inscrieti creatiile utilizand formularul de la acest link:
Va uram mult succes!

Caietele Legolas de invatare-exersare pentru matematica.

Clasa a IV-a, curricula romaneasca.

Un proiect complex prin care ne dorim realizarea unor caiete de matematica usor de parcurs, prin care elevul sa invete, sa exerseze, sa consolideze informatiile gradat, explicit, simplu. Pentru ca orice elev are dreptul de a intelege si invata matematica, chiar si cei cu minte de artist, mai putin logici sau cu tulburari de invatare.

Workshop

Alaturi de Institutul de Antropologie “Francisc I. Rainer” al Academiei Romane, Uniunea Nationala a Organizatiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA si Coalitia Organizatiilor Pacientilor cu Afectiuni Cronice din Romania, Asociatia Legolas a organizat un workshop stiintific cu tema Comportamente sociale contemporane și impactul asupra stării de sănătate, online, in data de 22.11.2022

Situl Autist in Romania

Situl Autist in Romania a aparut acum mai bine de 10 ani din dorinta de a aduna la un loc informatii despre autism, educatia specifica, interventii terapeutice si o serie de materiale de terapie la indemana oricui.

Acesta este un proiect al fondatorilor Asociatiei, inca de dinainte ca aceasta sa fie constituita. A fost un raspuns la nevoia parintilor care nu aveau informatii, resurse, mijloace de a-si intelege si ajuta copiii afectati de autism.

Urmarim sa dezvoltam situl pentru a fi un ajutor , un ghid al parintilor si, in acelasi timp, o sursa de resurse de terapie, invatare si educatie pentru parintii copiilor din spectrul autist.